Restaurarea picturii continuă

Viața parohiei Noiembrie 16, 2012

Începând din data de 12 noiembrie a.c.  s-au reluat lucrările de restaurare a bisericii „Pogorârea  Sfântului Duh” din orașul Flămânzi, județul Botoșani. Pictura a fost  realizată în anul 1921 de către pictorul italian Oreste Cantini  și a fost restaurată în anul 1976 de către pictorul Buzuloi Vasile. Pictura fiind realizată în vopsele de ulei, datorită condițiilor termice, în timp, a suferit unele exfolieri și fisuri. Fumul este un alt factor care a afectat  pictura, fapt pentru care s-a început în noiembrie 2011 restaurarea acesteia de către pictorul Florea Sorin, ucenic al maestrului Nicolae Sava (restaurare) si al profesorului Dan Gogu (pictura). Nădăjduim ca la finele lunii mai 2013 aceste lucrări de restaurare să fie finalizate pentru a se putea resfinți biserica, întrucât anul 2013 marchează bicentenarul acestei biserici care la 10 iulie 1813 a fost sfințită de nou de către IPS Veniamim Costachi.