Duminica izgonirii lui Adam din Rai

Cuvinte duhovnicești Martie 2, 2014

Duminica izgonirii lui Adam din Rai a fost asezata de Sf.Biserica la inceputul Postului Mare pentru a ne aminti ca omul a fost alungat din gradina nemuririi pentru ca a calcat porunca ce spunea: Sa nu mananci! Drumul spre Imparatia lui Dumnezeu se redeschide prin porunca :Sa mananci! Adica, prin implinirea chemarii pe care Mantuitorul Hristos ne-a adresat-o in seara Dumnezeiestii Cine: Luati, mancati, Acesta este Trupul Meu!
Adam cel vechi, prin calcarea de porunca a nemancarii s-a vazut gol, gol de slava dumnezeiasca. Ori noi, prin Adam cel nou, adica prin dumnezeiasca impartasanie, ne umplem de harul dumnezeiesc. Adam s-a despartit de Dumnezeu, iar noi ne unim cu El.
Singura cale de a redobandi starea cea dintai este mancarea Preasfantului Trup.
Adam a pacatuit prin neascultare, pe care Hristos a rascumparat-o prin ascultare.
Sa dam ascultare si noi de Sf. Biserica, care ne indeamna la ascultarea poruncilor dumnezeiesti, la postirea de cele prea dulci lumeste, la dezbracarea de pacat si la cuminecarea cea dumnezeiasca.
Post cu folos spre unirea cu Hristos!